مهندسی معکوس
امروزه مهندسی معکوس (Reverse Engineering) یکی از تکنیک های موثر و کاربردی در تحقق این اصل در تولید قطعات و تجهیزات مکانیکی به شمار می آید . آنچه حائز اهمیت است شناخت کامل و درک صحیح از محصول و عملکرد آن و دستیابی به تکنولوژی های مربوطه است که میتوان با حداقل زمان ممکن و صرف کمترین هزینه ، به محصولی با کیفیت بالا و قابل رقابت در بازارهای هدف دست یافت .
در واقع مهندسي معكوس روشي آگاهانه براي دستيابي به فن آوري موجود درطراحی و ساخت محصولات مختلف می باشد. در روش مهندسی معکوس نیاز به متخصصين رشته هاي مختلف علوم مهندسی و كاربردي از قبيل مكانيك، متالورژي ،الكترونيك ،مكاترونيك و... مي باشد. به همین منظور نیاز به تشکیل گروه های تخصصی در رشته های مختلف مهندسی و همچنین تجهيزات پيشرفته و دستگاه هاي دقيق آزمايشگاهي می باشد تا پس از مراحل نمونه سازي اولیه (Prototyping) در صورت لزوم ، به توليد انبوه محصول طبق استانداردهای موجود انجام شود.
در فرآیند مهندسی معکوس به منظور ساخت قطعات با سطوح پیچیده و گرفتن اطلاعات ابعادی از سطوح از وسایل اندازه گیری های مختلفی از قبیل انواع اسکنرهای سه بعدی ، دوربین های فتوگرامتری و ‏‎انواع‎‏ CMM ها، به طور بسیار گسترده ای استفاده می شود.
بشتر بدانید
  • صنایع نیروگاهی
  • صنایع پتروشیمی
  • صنایع قالبسازی
  • صنایع حمل و نقل
صنایع نیروگاهی صنایع پتروشیمی صنایع قالبسازی صنایع حمل و نقل