مهندسی معکوس
امروزه  مهندسی معکوس (Reverse Engineering)    یکی از تکنیک های موثر و کاربردی در تحقق این اصل در تولید قطعات  و تجهیزات مکانیکی به شمار می آید .  آنچه حائز اهمیت است شناخت کامل و درک صحیح از محصول و عملکرد  آن و دستیابی به  تکنولوژی های مربوطه است که  میتوان با حدقل زمان ممکن و  صرف کمترین  هزینه  ، به محصولی با کیفیت بالا و قابل رقابت  در بازار های هدف دست یافت .
در واقع مهندسي معكوس روشي آگاهانه براي دستيابي به فن آوري موجود درطراحی و ساخت محصولات مختلف می باشد. در روش مهندسی معکوس نیاز به متخصصين رشته هاي مختلف علوم مهندسی  و كاربردي از قبيل مكانيك، متالورژي ،الكترونيك ،مكاترونيك و... مي باشد. به همین منظور نیاز به تشکیل گروه های  تخصصی در رشته های مختلف مهندسی  و همچنین تجهيزات پيشرفته و دستگاه هاي دقيق آزمايشگاهي می باشد تا پس از مراحل نمونه سازي اولیه  (Prototyping) در صورت لزوم ، به توليد انبوه محصول طبق استانداردهای موجود انجام شود.
در فرایند مهندسی معکوس به منظور ساخت قطعات با سطوح پیچیده و گرفتن اطلاعات ابعادی از سطوح از وسایل اندازه گیری های مختلفی از قبیل انواع اسکنرهای سه بعدی ، دوربین های فتوگرامتری و ‏‎انواع‎‏  CMM ها، به طور بسیار گسترده ای استفاده می شود.

     مزایا و دستاوردهای مهندسی معکوس :
1 – مطالعه کامل عیوب و نواقص و دانش های بکار رفته در طراحی محصول و قطعات در حداقل زمان و هزینه ( دستیابی به دانش فنی محصول)
2 –  ارائه  طراحی  دقیق ، کامل  و به روز  که منجر بر رقابتی شدن محصول تولیدی و در نتیجه سود آوری بالاتر تولید کننده می گردد.
3 – بررسی روشهای بهینه در ساخت محصول  با استفاده از برنامه ریزی در شرایط و امکانات موجود  در صنعت کشور و کاهش هزینه های تولید
4- ارائه راهکاری جدید در بهبود و توسعه محصول  با توجه به نیازهای روز  مشتریان  
5-امکان ایجاد فضای  بالقوه جهت همکاری وانتقال فناوری‌های پیشرفته و استاندار سازی قطعات جهت فروش و ارائه خدمات  در عرصه جهانی با سایر کشور ها