با پیشرفت صنعت و فن آوری های نوینی که در دو دهه اخیر در روشهای تولید انجام شد عملا انقلابی بنام نمونه سازی سریع در صنایع ساخت و تولید صورت گرفت که این تحول باعث سرعت و رشد چشمگیری در زمینه تولید شد.
نمونه‌سازی یا  ( prototyping) به ساخت و ساز خودکار از اشیاء فیزیکی با استفاده از تکنولوژی ساخت آن می‌گویند. اولین تکنیک برای نمونه‌سازی سریع در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ در دسترس قرار گرفت و در تولید مدل‌ها و قطعات نمونه از آن استفاده شد.
معمولاً بااین روش می توان از روی یک فایل سه بعدی کامپیوتری ، یک قطعه واقعی و ملموس تولید نمود. هم اکنون روشهای مختلفی در زمینه نمونه سازی سریع در صنعت وجود دارند که از مهمترین و کاربردی ترین این روش ها می توان به روش های تف جوشی  لیزر (SLS)، استریو لیتوگرافی ، ( SLA ) لایه ذوبی  (FDM)و حکاکی سه بعدی(SLA)  که امروزه همگی این روشها به عنوان پرینترهای سه بعدی یا 3D Printer  شناخته می شوند.
روش نمونه سازی کابردهای گوناگونی در صنایع مختلف مانند ریخته گری ، قالب سازی ، مدلسازی و ...دارد
مراحل کلی ساخت در نمونه سازی
  1.    ایجاد مدل سه بعدی با استفاده از نرم افزارهای CAD بصورت  توپر  (SOLID) یا بصورت سطح ( SURFACE ) ایجاد میگردد که معمولا برای فرآیند نمونه سازی از پسوند STL استفاده می شود.
  2.    مرحله بعدی لایه بندی فایل STL  قبل از ورود اطلاعات به دستگاه های نمونه سازی می باشد.
  3.    ایجاد تکیه گاه بعنوان پایه قطعه در مدل سه بعدی CAD مرحله بعدی است که این تکیه گاه ها بسته به مدل سه بعدی ایجاد می گردد که بعد از ساخت نمونه از قطعه اصلی جدا می شود. البته در بعضی از روشهای نمونه سازی بسته به هندسه قطعه نیازی به تکیه گاه نیست.
  4.    در مرحله بعدی  با ایجاد لایه های مختلف توسط دستگاه های نمونه سازی ( پرینترهای سه بعدی ) مدل سه بعدی از روی نمونه CAD ساخته می شود. برعکس دستگاه های CNC  که فرآیند کاهشی در ساخت قطعه صورت می گیرد  در این روش از فرآیند افزایشی برای ساخت قطعه انجام می شود بطوریکه هر لایه به لایه بعدی متصل و نونه ساخته می شود.
  5.    پس پردازش مرحله پایانی نمونه سازی سریع است ، در این مرحله با عملیات پر کردن فضاهای خالی در قطعه کار و ایجاد استحکام در قطعه تولید شده نمونه تولید شده برای پخت نهایی آماده می شود.